Egyedi címke terveztetés
Mindenkinek, aki szeretné eladni a termékét, szüksége van hozzá termékcímkére. Legyen szó bármilyen felhasználási területű, bármilyen árkategóriájú termékről, a csomagolása és azon belül is a címkéje rendkívül fontos szerepet játszik abban, hogy adott termék hogyan tud kommunikálni a vásárlóval. Ezért is rendkívül fontos a címke, talán van olyan fontos is, mint maga a termék.
Ezért nem szabad elhanyagolni a címke tervezését. Számos szempontot figyelembe kell vennünk, ha új termékünknek címkét szeretnénk. A legtöbbeknek a címke tervezés túl nagy feladat, és megbíznak egy szakembert. A szakembert ellátják instrukciókkal, hogy nagyjából miben gondolkodnak. Egy jó grafikusnak elegendő egy irányvonalat mutatni, például hogy milyen szín és formavilágban gondolkodunk, egyáltalán milyen hangulatot szeretnénk, hogy árasszon a grafika. Természetesen akkor lesz a legprofibb a címke terv, ha profi, hozzáértő szakember tervezi. De valljuk be, egy éppen induló márka nem biztos, hogy megengedheti magának ezt a költséget.
Hogyan készíthet saját címkét
Ha nem fér bele a büdzsébe egy grafikus felbérlése, akkor sem kell elkeseredni, hiszen akár magunknak is tudunk készíteni ízléses termékcímkét. Lehet, hogy tovább fog tartani, és sokat kell vele dolgozni, de van olyan fontos a termék megjelenése, hogy megérje belefektetni a munkát. És a végeredmény garantáltan megelégedettséggel fog eltölteni bennünket.
Elsőre egy laikusnak talán ijesztőnek tűnhet, hogy maga készítse el a címkét, de ha néhány tanácsot megfogad, biztosan nem fog akadályokba ütközni!
Címke tervezés alapok, alapfogalmak
Először is tudnunk kell a címke pontos méretét. Csak azután szabad nekiállni bármilyen tervezési folyamatnak, amikor megvan a pontos fájlméretünk. Szintén nagyon fontos, hogy megfelelő színprofilt használjunk, már az online tervezéshez. Hiszen az online és a nyomtatott anyagokhoz használt színprofilok eltérnek. Ezért ha nem CMYK színprofilban, hanem RGB-ben tervezzük meg a nyomtatandó címkét, akár komoly eltérések is lehetnek a fizikai változaton a monitoron látottakhoz képest. Szerencsére ezt olyan egyszerű elkerülni, hogy még a tervezés elkezdése előtt beállítjuk a CMYK színkezelést. Ha ezek az apró, de elengedhetetlen előkészületek megvannak, már neki is kezdhetünk a tervezésnek. A tervezést csinálhatjuk hagyományos módon az Adobe programcsalád szoftvereivel. Ezekhez több szaktudás szükségeltetik, de aki használt már hasonló szerkesztőprogramot, az az interneten fellelhető oktatóvideók segítségével maga is elboldogul. De ha nem vagyunk biztosak magunkban, nyugodtan használhatjuk a modernebb megoldásokat is, például internetes kép és grafikai szerkesztő programokat, mint például a Visme, Adobe Spark. Ez egy felhasználóbarát, könnyen kezelhető tervezőprogram, amit kifejezetten a laikusoknak fejlesztettek ki. Hogy aki maga szeretné a tervezést is elkészíteni, annak legyen erre lehetősége bonyolult programok hosszas megismerése nélkül is. Itt találunk sablonokat, képeket, grafikákat, amiket felhasználva a lehetőségeink igencsak kibővülnek.
Én is próbáltam már magamnak címkét tervezni. Persze nem komoly felhasználásra, csupán kézműveskedések alkalmával, vagy például házi lekvárok címkézéséhez. Először féltem, hogy nem fog menni, de egy-kett
őre bele jöttem a tervezésbe, pedig nem vagyok grafikus én sem. Egy idő után már élvezni is tudtam a folyamatot.
Címke nyomtatás előtt
A címke nyomtatáshoz persze mindenképpen szükség van szakemberek segítségére. Egyrészt a nyomdai előkészítés miatt, másrészt pedig azért, mert a nagy teljesítményű profi nyomdagépeket az otthoni nyomtató nem tudja helyettesíteni. Profi eszközparkkal és szakértelemmel várják Önöket kollégáink a Nordtek nyomdában!