Az UV nyomtatási technológia alapvetően a hagyományos közvetlen oldószeres tamponnyomtatási technikát hivatott felváltani, annak minden előnyével együtt. Az UV nyomtató berendezések ugyanúgy, mint a tamponnyomó gépek közvetlenül a kiválasztott anyagra, termékre dolgoznak, de nem csak tárgyakra, hanem bármilyen sík anyagokra vagy íves fóliákra.
A nyomtatott tárgyak szárítására nincs szükség, hiszen a nyomtatási folyamat része, hogy a berendezés uv-fény segítségével azonnal rögzítést végez, azaz egy fajta kémiai folyamattal rögzít, nem pedig párologtatással szárít. Káros kémiai gázok nem szabadulnak fel.
Hogyan működik a közvetlen tárgynyomtatás?
Termelési sebessége ugyan a tamponnyomó berendezésekhez képest alacsonyabb, de mivel több nyomtatási fázis egy időben történik, ez a mérőszám kiegyenlítődik.(Egy 30 mm átmérőjű termék esetében átlagosan a tamponnyomó tíz percenként 160-200 produkciót képes 1 színnel darabonkénti töltéssel legyártani, az UV nyomtató ugyanennyi idő alatt 88 produkciót, viszont egyszerre akár 4 szín colorral, fehér alányomással és formalakkal, kész, szállítható állapotban.)
Szerkezetileg egy zárt rendszerű speciális tintasugaras nyomtató horizontálisan mozgó fejekkel. A nyomtatás több fázisban is működhet, a közvetlen színes nyomtatás mellett, készíthető fedő fehér, illetve matt/fényes lakk, formalakk nyomtatás is, akár több rétegben (3D-hatás) pusztán a számítógépről beimportált színbontott .pdf file alapján. A berendezés CMYK színrendszer alapján keveri a kívánt színeket, ellentétben a tamponnyomtatási technológiánál, ahol a festékgyártó által biztosított hagyományos festékekből kell táblázat alapján manuálisa kikeverni a megfelelő Pantone színkódú két komponenses festéket.
Egy kiegészítő berendezés segítségével (Kebab opció) lehetőség van tárgyak körbe nyomtatására is (ez csupán szabályos hengeres testeknél lehetséges, ebben az opcióban fényes lakkozásra nincs lehetőség).